EN

اقدامات پژوهشگاه صنعت نفت در حوزه مسئوليت اجتماعي تشریح شد

مسئولیت اجتماعی، محیط زیست،پژوهشگاه صنعت نفت

در آستانه هفته دولت؛

اقدامات پژوهشگاه صنعت نفت در حوزه مسئوليت اجتماعي تشریح شد

تعهد به جامعه، محیط زیست و اجراي اولويت‌هاي مرتبط با مسئوليت‌هاي اجتماعي از اولويت‌هاي كليدي در پژوهشگاه صنعت نفت به حساب مي‌آيد و همواره اين مجموعه در جایگاه یک مجموعه ی تحقيقاتي پیشرو، در توسعه‌ی کسب و کار به مسئولیت‌های اجتماعی‌ نيز توجه ويژه‌اي داشته است.

به گزارش روابط‌عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، این مجموعه علاوه بر توجه به فعاليت‌هاي خود در حوزه‌هاي بالادستي، پايين‌دستي و انرژي و محيط زيست، مسئوليت اجتماعي را نيز از مهم‌ترين محور‌هاي كاري خود به شمار مي‌آورد.

بر همين اساس اين مجموعه همواره وظایف و ماموریت های خود را به گونه های هدف­ گذاری نموده که گروه‌هاي اجتماعي كه به صورت مستقيم يا غيرمستقيم در تماس با طرح‌هاي توسعه‌اي و مهندسي نفت مي‌باشند وجود چنین سازمانی را در ابعاد مختلف زندگی خود احساس كنند.

بر اساس اين گزارش، اقدامات پژوهشگاه صنعت نفت در زمينه مسئوليت اجتماعي از يك‌سو، مبتني بر وظايف اساس‌نامه‌اي سازمان است و همواره تلاش مي‌كند كه در نگاه مردم يك پژوهشگاه اثر‌گذار باشد، در زندگي و رفاه اقتصادي مردم نقش موثري را ايفا نمايد و از سوي ديگر اين مجموعه وظايفي را اجرايي مي‌كند كه جزو اساس‌نامه سازمان نمي‌باشد ولي مي‌تواند جزو مسئوليت‌هاي اجتماعي اين مجموعه به حساب آيد.

از اين‌رو همكاري با شركت‌هاي شتاب‌دهنده و نوپا در مركز نوآوري پژوهشگاه صنعت نفت، طرح ملي ميزباني از دانشجويان تحصيلات تكميلي، انجام طرح‌ها و پروژه‌ها اثرگذار در حوزه انرژي و محيط زيست را مي‌توان برخي از فعاليت‌هاي پژوهشگاه صنعت نفت در حوزه مسئوليت‌هاي اجتماعي برشمرد.

اين گزارش مي افزايد بهينه‌سازي مصرف انرژي و آب يكي از موضوعاتي است كه همواره پژوهشگاه صنعت نفت در آن پيشگام بوده است به‌طوري كه بتوان شاهد صرفه‌جويي آب، تصفيه پساب‌هاي صنعتي، كاهش مصرف انرژي، بهينه‌سازي مصرف آب و استفاده از انرژي‌هاي تجديد‌پذير بود.

بهينه‌سازي مصرف انرژي و آب/ پاك‌سازي خاك‌هاي آلوده به مواد نفتي / دستگاه‌‌هاي اندازه‌گيري آلاينده‌هاي زيست محيطي

بر همين اساس پروژه‌اي در اين مجموعه صورت گرفته است كه بتوان برق و انرژي مورد نياز پژوهشگاه را از طريق انرژي خورشيدي تامين كرد و هم‌اكنون يك پايلوت در پژوهشگاه در حال عملكرد مي‌باشد.

از ديگر اقدامات پژوهشگاه مي‌توان به انعقاد قرارداد محيط زيستي با منطقه ويژه اقتصادي و انرژي پارس و اجراي پروژه‌هاي عملياتي از جمله پاكسازي آب‌هاي آلوده، ايجاد شبكه پايش محيط زيستي، پايش هوا و تراز صوتي و پساب خروجي در اين منطقه اشاره كرد.

از سوي ديگر پژوهشگاه صنعت نفت با استفاده از روش‌هاي نوين پاك‌سازي و خاك‌هاي آلوده به مواد نفتي را در تمامي مناطق عملياتي صنعت نفت احياء مي‌كند و اين امر بدان معنا است كه روش‌هاي زيستي را جايگزين روش‌هاي شيميايي كرد.

بر پايه اين گزارش اندازه‌گيري آلاينده‌هاي زيست محيطي در آب، هوا و خاك با طراحي و ساخت دستگاه‌هاي پايش آلودگي توسط محققان پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه به صورت اجرايي درآمده است كه اين سنسور‌ها توسط پژوهشگاه طراحي و توسط بخش خصوصي ساخته و تجاري‌سازي شده‌اند و به گفته محققان پژوهشگاه اين سنسور‌ها قادر هستند تمام نياز صنعت را در بخش سنجش الودگي‌هاي زيست محيطي پاسخگو باشند.

همچنين امحاء لجن‌هاي نفتي در مناطق عملياتي شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي توسط كارشناسان پژوهشگاه صنعت نفت از ديگر فعاليت‌هاي مرتب با مسئوليت‌هاي اجتماعي وزارت نفت مي‌باشد.

بررسي و ارزيابي اثرات محيط زيستي و اجتماعي حضور واحدهاي صنعتي مرتبط با نفت در مناطق مختلف و ايجاد شبكه پايش محيط زيست در آب، خاك و هوا را مي‌توان از جمله فعاليت‌هاي شاخص در حوزه مسئوليت‌هاي اجتماعي اين سازمان در نظر گرفت.

افتتاح مركز نوآوري/ طرح ملي ميزباني از دانشجويان تحصيلات تكميلي

افتتاح مركز نوآوري پژوهشگاه صنعت نفت از ديگر اقداماتي است كه در راستاي مركز نوآوري پژوهشگاه انجام شده است. اين مركز فرصتي را به جوانان و فارغ‌التحصيلان خلاق خواهد داد كه در پژوهشگاه، شركت‌هاي دانش بنيان و استارت آپ‌ها را تاسيس كنند و از تمام زير‌ساخت‌هاي دانشي، علمي و فناوري پژوهشگاه نيز استفاده كنند.

همچنين طرح ملي ميزباني پژوهشگاه صنعت نفت از دانشجويان مقطع كارشناسي ارشد و دكتري دانشگاه‌هاي برتر را بايد از ديگر فعاليت‌هاي اين مجموعه در راستاي مسئوليت اجتماعي برشمرد.

بر اساس اين طرح  پژوهشگاه صنعت نفت ساليانه از صد دانشجوي دوره دكتري و كارشناسي ارشد ميزباني می كند و اين افراد پايان‌نامه و رساله خود را با امكانات پژوهشگاه جهت رفع معضلات صنعت انجام ‌می دهند.

استقرار مديريت انرژي / سامانه توليد هم‌زمان برق و حرارت

در حوزه مميزي انرژي، پژوهشگاه صنعت نفت پروژه‌هاي بسيار بزرگي را در دستور كار قرار داده است. استقرار سيستم‌هاي مديريت انرژي در صنايع نفت و گاز، افزايش راندمان كولر‌هاي هوايي و همچنين استقرار سيستم مديريت انرژي ISO 50001 در شركت پتروشيمي بيستون از مهم‌ترين اقدامات اين مجموعه است.

يكي از مهم‌ترين دانش‌هاي فني كه در پژوهشگاه صنعت نفت توسعه يافته است مربوط به دانش فني فناوري ميكرو سي اچ پي است. اين فناوري اخيرا در پژوهشگاه توسعه يافته و هم‌اكنون براي تجاري‌سازي توليد همزمان برق و حرارت با راندمان بالاي 90 درصد با بخش خصوصي همكاري مي‌كند.

برگزاری دوره های آموزشی

کارشناسان پردیس انرژی و محیط زیست با همکاری مشاور زنان و خانواده وزارت نفت اقدام به برگزاری دوره‌ها، کارگاه های آموزشی و برگزاری جلسات کارگروه محیط زیست به منظور ترویج و فرهنگ سازی صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی در مناطق مختلف عملیاتی برای خانواده های ساکن در این مناطق نموده و در این حوزه برنامه های بسیار مدونی در دستور کار قرار داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support