اقدامات پژوهشگاه صنعت نفت در حوزه مسئولیت اجتماعی تشریح شد

مسئولیت اجتماعی، محیط زیست،پژوهشگاه صنعت نفت

در آستانه هفته دولت؛

اقدامات پژوهشگاه صنعت نفت در حوزه مسئولیت اجتماعی تشریح شد

تعهد به جامعه، محیط زیست و اجرای اولویت‌های مرتبط با مسئولیت‌های اجتماعی از اولویت‌های کلیدی در پژوهشگاه صنعت نفت به حساب می‌آید و همواره این مجموعه در جایگاه یک مجموعه ی تحقیقاتی پیشرو، در توسعه‌ی کسب و کار به مسئولیت‌های اجتماعی‌ نیز توجه ویژه‌ای داشته است.

به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، این مجموعه علاوه بر توجه به فعالیت‌های خود در حوزه‌های بالادستی، پایین‌دستی و انرژی و محیط زیست، مسئولیت اجتماعی را نیز از مهم‌ترین محور‌های کاری خود به شمار می‌آورد.

بر همین اساس این مجموعه همواره وظایف و ماموریت های خود را به گونه های هدف­ گذاری نموده که گروه‌های اجتماعی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در تماس با طرح‌های توسعه‌ای و مهندسی نفت می‌باشند وجود چنین سازمانی را در ابعاد مختلف زندگی خود احساس کنند.

بر اساس این گزارش، اقدامات پژوهشگاه صنعت نفت در زمینه مسئولیت اجتماعی از یک‌سو، مبتنی بر وظایف اساس‌نامه‌ای سازمان است و همواره تلاش می‌کند که در نگاه مردم یک پژوهشگاه اثر‌گذار باشد، در زندگی و رفاه اقتصادی مردم نقش موثری را ایفا نماید و از سوی دیگر این مجموعه وظایفی را اجرایی می‌کند که جزو اساس‌نامه سازمان نمی‌باشد ولی می‌تواند جزو مسئولیت‌های اجتماعی این مجموعه به حساب آید.

از این‌رو همکاری با شرکت‌های شتاب‌دهنده و نوپا در مرکز نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت، طرح ملی میزبانی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی، انجام طرح‌ها و پروژه‌ها اثرگذار در حوزه انرژی و محیط زیست را می‌توان برخی از فعالیت‌های پژوهشگاه صنعت نفت در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی برشمرد.

این گزارش می افزاید بهینه‌سازی مصرف انرژی و آب یکی از موضوعاتی است که همواره پژوهشگاه صنعت نفت در آن پیشگام بوده است به‌طوری که بتوان شاهد صرفه‌جویی آب، تصفیه پساب‌های صنعتی، کاهش مصرف انرژی، بهینه‌سازی مصرف آب و استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر بود.

بهینه‌سازی مصرف انرژی و آب/ پاک‌سازی خاک‌های آلوده به مواد نفتی / دستگاه‌‌های اندازه‌گیری آلاینده‌های زیست محیطی

بر همین اساس پروژه‌ای در این مجموعه صورت گرفته است که بتوان برق و انرژی مورد نیاز پژوهشگاه را از طریق انرژی خورشیدی تامین کرد و هم‌اکنون یک پایلوت در پژوهشگاه در حال عملکرد می‌باشد.

از دیگر اقدامات پژوهشگاه می‌توان به انعقاد قرارداد محیط زیستی با منطقه ویژه اقتصادی و انرژی پارس و اجرای پروژه‌های عملیاتی از جمله پاکسازی آب‌های آلوده، ایجاد شبکه پایش محیط زیستی، پایش هوا و تراز صوتی و پساب خروجی در این منطقه اشاره کرد.

از سوی دیگر پژوهشگاه صنعت نفت با استفاده از روش‌های نوین پاک‌سازی و خاک‌های آلوده به مواد نفتی را در تمامی مناطق عملیاتی صنعت نفت احیاء می‌کند و این امر بدان معنا است که روش‌های زیستی را جایگزین روش‌های شیمیایی کرد.

بر پایه این گزارش اندازه‌گیری آلاینده‌های زیست محیطی در آب، هوا و خاک با طراحی و ساخت دستگاه‌های پایش آلودگی توسط محققان پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه به صورت اجرایی درآمده است که این سنسور‌ها توسط پژوهشگاه طراحی و توسط بخش خصوصی ساخته و تجاری‌سازی شده‌اند و به گفته محققان پژوهشگاه این سنسور‌ها قادر هستند تمام نیاز صنعت را در بخش سنجش الودگی‌های زیست محیطی پاسخگو باشند.

همچنین امحاء لجن‌های نفتی در مناطق عملیاتی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی توسط کارشناسان پژوهشگاه صنعت نفت از دیگر فعالیت‌های مرتب با مسئولیت‌های اجتماعی وزارت نفت می‌باشد.

بررسی و ارزیابی اثرات محیط زیستی و اجتماعی حضور واحدهای صنعتی مرتبط با نفت در مناطق مختلف و ایجاد شبکه پایش محیط زیست در آب، خاک و هوا را می‌توان از جمله فعالیت‌های شاخص در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی این سازمان در نظر گرفت.

افتتاح مرکز نوآوری/ طرح ملی میزبانی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی

افتتاح مرکز نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت از دیگر اقداماتی است که در راستای مرکز نوآوری پژوهشگاه انجام شده است. این مرکز فرصتی را به جوانان و فارغ‌التحصیلان خلاق خواهد داد که در پژوهشگاه، شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها را تاسیس کنند و از تمام زیر‌ساخت‌های دانشی، علمی و فناوری پژوهشگاه نیز استفاده کنند.

همچنین طرح ملی میزبانی پژوهشگاه صنعت نفت از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه‌های برتر را باید از دیگر فعالیت‌های این مجموعه در راستای مسئولیت اجتماعی برشمرد.

بر اساس این طرح  پژوهشگاه صنعت نفت سالیانه از صد دانشجوی دوره دکتری و کارشناسی ارشد میزبانی می کند و این افراد پایان‌نامه و رساله خود را با امکانات پژوهشگاه جهت رفع معضلات صنعت انجام ‌می دهند.

استقرار مدیریت انرژی / سامانه تولید هم‌زمان برق و حرارت

در حوزه ممیزی انرژی، پژوهشگاه صنعت نفت پروژه‌های بسیار بزرگی را در دستور کار قرار داده است. استقرار سیستم‌های مدیریت انرژی در صنایع نفت و گاز، افزایش راندمان کولر‌های هوایی و همچنین استقرار سیستم مدیریت انرژی ISO 50001 در شرکت پتروشیمی بیستون از مهم‌ترین اقدامات این مجموعه است.

یکی از مهم‌ترین دانش‌های فنی که در پژوهشگاه صنعت نفت توسعه یافته است مربوط به دانش فنی فناوری میکرو سی اچ پی است. این فناوری اخیرا در پژوهشگاه توسعه یافته و هم‌اکنون برای تجاری‌سازی تولید همزمان برق و حرارت با راندمان بالای 90 درصد با بخش خصوصی همکاری می‌کند.

برگزاری دوره های آموزشی

کارشناسان پردیس انرژی و محیط زیست با همکاری مشاور زنان و خانواده وزارت نفت اقدام به برگزاری دوره‌ها، کارگاه های آموزشی و برگزاری جلسات کارگروه محیط زیست به منظور ترویج و فرهنگ سازی صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی در مناطق مختلف عملیاتی برای خانواده های ساکن در این مناطق نموده و در این حوزه برنامه های بسیار مدونی در دستور کار قرار داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support