EN

حضور محققان پردیس پایین دستی پژوهشگاه صنعت نفت در پروژه‌های اثر گذار در سال‌های اخیر بسیار چشم‌گیر بوده است

پردیس پایین دستی،دکتر زمانیان،پژوهشگاه صنعت نفت

رئیس پردیس پایین دستی پژوهشگاه صنعت نفت:

حضور محققان این پردیس در پروژه‌های اثر گذار در سال‌های اخیر بسیار چشم‌گیر بوده است

از سوی وزیر نفت، دکتر اکبر زمانیان، رئیس پردیس پایین‌دستی پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان مدیر نمونه درون دستگاهی صنعت نفت در سال 1400 انتخاب شده‌اند. بر همین اساس گفتگویی با ایشان انجام شده است که در ادامه آمده است.

دکتر اکبر زمانیان، رئیس پردیس پایین‌دستی پژوهشگاه صنعت نفت در گفتگوی اختصاصی با واحد روابط عمومی این مجموعه به معیار‌های انتخاب مدیر نمونه درون‌ دستگاهی صنعت نفت در سال 1400 اشاره کرد و گفت: نظر و آراء‌ مدیریت ارشد سازمان نسبت به مدیران کاندیدا شده، سوابق، رزومه و فعالیت‌های پژوهشی و همچنین حضور در فعالیت‌های اثربخش از جمله عواملی است که می‌تواند تاثیر مستقیمی در انتخاب مدیر برگزیده داشته باشد.

وی با بیان این‌که معیار اثر بخشی فعالیت‌ها در صنعت نسبت به دیگر معیار‌ها از درجه اهمیت بالاتری برخوردار است، تصریح کرد: همواره فعالیت‌هایی که منجر به اثر بخشی بیشتری در صنعت شوند و بتوانند در کشور تحولی عظیم ایجاد نمایند از ارزش بسیار بالاتری برخوردار هستند؛ چرا که این امر می‌تواند در رفع وابستگی کشور و همچنین افزایش درآمد و ایجاد ارزش افزوده نقش موثری را ایفا نماید.

ایشان در ادامه افزود: فعالیت‌های پردیس پایین‌دستی را که با همکاری محققان این مجموعه در سال‌های اخیر انجام شده است می‌توان به دو گروه لایسنس‌های فرایندی و توسعه، بومی‌سازی و تولید مواد شیمیایی طبقه‌بندی کرد.

افزایش ظرفیت و کیفی سازی ‌پالایشگاه کرمانشاه

زمانیان با تاکید بر این‌که در سال‌های گذشته این پردیس توانسته‌ است قرارداد 44 واحد فرایندی را در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به امضاء رساند، اظهار داشت: خوشبختانه طراحی و تامین لایسنس تمامی 44 واحد فرایندی در پژوهشکده‌های مختلف پردیس پایین‌دستی تامین شده است که از این میان می‌توان به طرح توسعه پالایشگاه کرمانشاه اشاره کرد.

وی ادامه داد: افزایش ظرفیت از 20 هزار بشکه به 40 هزار بشکه و همچنین کیفی‌‌سازی محصولات بخشی از پروژه مشترکی است که میان پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت پالایش نفت کرمانشاه انجام شده است؛که خوشبختانه طراحی 8 واحد این پالایشگاه تحت لیسانس پردیس پایین‌دستی پژوهشگاه صورت پذیرفته است و تمامی مدارک آن در سال 1400 به تایید کارفرما نیز رسیده است.

طراحی 14 واحد فرایندی در شرکت پالایش نفت بندرعباس

رئیس پردیس پایین‌دستی پژوهشگاه صنعت نفت، تولید کک اسفنجی شرکت پالایش نفت بندرعباس را یکی از فعالیت‌های اثربخش این مجموعه برشمرد و گفت: در این پروژه بزرگ 120 هزار نفر ساعت کار انجام شده است و حدود 100 هزار بشکه از برش‌های مختلف پالایشگاه به عنوان خوراک برای تولید کک اسفنجی و کیفی‌سازی محصولات استفاده شده است.

وی ادامه داد: 14 واحد فرایندی توسط پژوهشگاه صنعت نفت در شرکت پالایش نفت بندرعباس طراحی شد که 8 واحد آن تحت لایسنس پژوهشگاه بوده است و خوشبختانه در اسفند ماه سال 1400 تمامی مدارک مهندسی این پروژه طی مراسمی با حضور وزیر نفت به کارفرما تحویل داده شد.

ایجاد ارزش افزوده بالا با اجرایی شدن پروژه DMC

زمانیان پروژه مرکاپتان‌زدایی را از دیگر پروژه‌های اثربخش این مجموعه دانست و گفت: تامین لیسانس و همچنین انجام کلیه خدمات مهندسی جزو مهم‌ترین فعالیت‌های پژوهشگاه صنعت نفت در این پروژه ملی بوده است، به عبارتی دیگر طراحی مفهومی، پایه، تفصیلی و همچنین مهندسی ساخت، نصب و راه‌اندازی فعالیت‌های پژوهشگاه صنعت نفت در پروژه DMC محسوب می‌شوند.

وی با تاکید بر این‌که این پروژه با همکاری قرارگاه خاتم اجرایی شده است، تصریح کرد: مراحل خرید، نصب و راه‌اندازی این پروژه به اتمام رسیده است و از بهمن‌ماه سال گذشته اجرای این پروژه در سرویس قرار گرفته است.

ایشان تاکید کرد: به گفته مدیران شرکت ملی نفت ایران تاکنون 10 میلیون بشکه از محصول این واحد به فروش رسیده است که این امر توانسته مزیت رقابتی بسیار بالایی را برای کشور به همراه آورد به طوری که با فروش 10 میلیون بشکه میعانات گازی حدود 40 میلیون یورو ارزش افزوده برای کشور به همراه داشته است که این امر می‌تواند کم‌تر از یک سال سرمایه‌گذاری انجام شده برای این پروژه را به صنعت نفت بازگرداند.

کیفیت / قیمت / در دسترس بودن از مهم‌ترین مزیت‌های پژوهشگاه صنعت نفت

رئیس پردیس پایین‌دستی پژوهشگاه به ویژگی‌های متمایز کننده پژوهشگاه با سایر مراکز پژوهشی پرداخت و گفت: دیگر سازمان‌ها می‌توانند از نظر فنی، اجرایی، عملیاتی، زیر ساخت و نیروی انسانی کاملا به پژوهشگاه صنعت نفت اعتماد کنند و از سوی دیگر هزینه‌هایی که پژوهشگاه بابت لایسنس و دانش فنی دریافت می‌کند یک پنجم مشابه خارجی است به عبارتی دیگر پژوهشگاه با کیفیتی مشابه نمونه‌های خارجی و یا حتی با کیفیتی بالاتر ولی با هزینه بسیار کم‌تر خدمات لازم را به صنعت ارائه می‌کند.

وی ادامه داد: در دسترس بودن پژوهشگاه صنعت نفت را می‌توان یکی از مزیت‌های اصلی این مرکز تحقیقاتی نسبت به شرکت‌های خارجی دانست چرا که شرکت‌های خارجی به دلیل بعد مسافت و یا حتی تحریم‌ها نمی‌توانند به راحتی در کشور حضور یابند و این امر در حالی است که پژوهشگاه صنعت نفت در دسترس تمامی شرکت‌های داخلی برای ارائه خدمات است.

ایشان در خاتمه این موفقیت را یک تلاش همه جانبه در پردیس پایین‌دستی دانست و گفت: با تلاش جهادی و شبانه‌روزیِ تمام کارکنان این پردیس در شرایط سخت کرونا و کمبود منابع همواره توانسته‌ایم اتفاقات مثبتی را در کشور رقم بزنیم و به طور حتم انجام پروژه‌های اثر بخش در صنعت از سوی پژوهشگاه بدون همکاری تمامی محققان این پردیس امکان پذیر نبود.

One Response

  1. باسلام ضمن عرض تبریک حضور استاد گرامی جناب دکتر زمانیان، آرزوی موفقیت های روز افزون برای همکاران محترم پردیس و پژوهشگاه را از درگاه خدای متعال خواستارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support