EN

خلق ظرفيت‌هاي جديد و همكاري‌هاي شبكه‌اي از اولويت‌هاي پژوهشگاه صنعت نفت است

خدمات فناورانه آزمایشگاهی،اتاق بازرگانی،همکاری های شبکه ای،پژوهشگاه صنعت نفت

دكتر کلانتری در نشست مشترک با اعضای کمیسیون انرژی اتاق تهران؛

خلق ظرفيت‌هاي جديد و همكاري‌هاي شبكه‌اي از اولويت‌هاي پژوهشگاه صنعت نفت است

مديران پژوهشگاه صنعت نفت و اتاق بازرگاني صنايع، معادن و كشاورزي تهران با هدف توسعه همكاري‌‌هاي دوجانبه جلسه مشتركي را برگزار كردند.

دکتر عظیم کلانتری، رئيس پژوهشگاه صنعت نفت در این نشست تخصصی به نظام فناوری که از سوی صنعت نفت در حال پيگيري  است، اشاره کرد و گفت: امید است در زیست بوم فناوری صنعت عظیم نفت، وظایف و جایگاه سازماني همچون پژوهشگاه صنعت نفت و همچنین دیگر مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی به خوبی مشخص شود تا پراکنده‌کاری در حوزه‌های مختلف به حداقل برسد.

وی ادامه داد: پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به ظرفيت‌هاي موجود، تمرکز اصلی خود را بر توسعه دانش فنی قرار داده است تا از این طریق بتواند بخشی از نیاز‌های کشور را مرتفع ساخته و در نهایت نقش موثري را در راستاي اهداف مشخص شده ايفا نمايد.

کلانتری با تاکید بر آن‌که در این زمینه نیاز به راهنمایی اصحاب صنعت و كمك بخش خصوصی داریم، تصریح کرد: امیدواریم با توجه به دیدگاهی که در پژوهشگاه وجود دارد بتوانیم با خلق ظرفيت‌هاي جديد، بخشی از نیاز‌های موجود در صنعت را از طریق شبکه‌سازی تامین کنیم چرا كه اين امر تسريع فعاليت‌ها و كاهش هزينه‌ها را به دنبال خواهد داشت.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به این‌که فعاليت‌هاي این مرکز پژوهشی در سه حوزه اساسی پیگیری مي‌شود، تصریح کرد: آموزش‌های تخصصی و کاربردی مرتبط با صنعت نفت، ارائه خدمات فناورانه آزمایشگاهی و توسعه دانش فنی و واگذاری آن‌ها از مهم‌ترین اقداماتی است که در این مرکز پژوهشی دنبال می‌شود.

وی بسیاری از آزمایشگاه‌های پژوهشگاه صنعت نفت در کشور را منحصر به فرد دانست و گفت:  با توجه به ماموریت‌هایی که از سوی وزارت نفت به این مجموعه محول شده است و همچنین نگاه حاکمیتی موجود، می‌توان آزمایشگاه‌های این سازمان را مرجع دانست؛ از این رو باید تلاش کنیم تا این آزمایشگاه‌ها را تقویت و حفظ نماییم.

کلانتری به مرکز نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت نیز اشاره کرد و گفت: این مرکز توانایی آن را دارد که موضوعات و ایده‌های مرتبط با صنعت نفت را به مرحله تولید و یا به مرحله دانش فنیِ فرایندی برساند و در این زمینه پژوهشگاه آمادگی آن را دارد که از طریق شبکه‌های همکاری با بخش خصوصی، بسیاری از نياز‌ها و معضلات صنعت را به سرانجام رساند.

پژوهشگاه صنعت نفت مغز متفكر حوزه انرژي است

دكتر رضا پديدار، رئيس كميسيون انرژي و محيط زيست اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي تهران نيز در حاشيه اين نشست به توانمندي‌هاي محققان پژوهشگاه اشاره كرد و گفت: دستاوردهاي اين مجموعه تحقيقاتي در حوزه‌هاي مختلفِ پرديس‌هاي سه‌گانه ما را بسيار شگفت زده كرد؛ چرا كه فعاليت‌ها و فرايند‌هاي حرفه‌اي و تخصصي انجام شده در اين مجموعه به عنوان چالش‌هاي اصلي است كه كشور با آن مواجه است.

ايشان با تاكيد بر اين‌كه در اولين نشست هيات پارلمانِ بخش خصوصي دستاوردهاي پژوهشگاه صنعت نفت را مطرح خواهيم كرد، افزود: اميدوارم بتوانيم اين تعامل مثبت را توسعه بخشيم و بنياد‌هاي كسب و كار بتوانند با اين مجموعه تحقيقاتي ارتباط بيشتري برقرار كنند و در نهايت شاهد توسعه همه‌جانبه در كشور باشيم.

ايشان به همكاري بخش خصوصي و پژوهشگاه نيز اشاره كرد و گفت: پژوهشگاه يك نهاد حاكميتي و دولتي است ولي از سوي ديگر اتاق بازرگاني متعلق به بخش خصوصي است از اين رو بايد تلاش كنيم كه موانع موجود را به بهترين شكل ممكن برطرف سازيم؛ چرا كه اين امر مي‌تواند به پياده‌سازي دستاوردهاي تحقيقاتي، پژوهشي و مطالعاتي پژوهشگاه در بستر سرمايه‌گذاريِ بخش‌خصوصي كمك نمايد.

وي به طرح‌هاي پژوهشي و تحقيقاتي اين مجموعه اشاره كرد و افزود: مشابه اين گونه دستاوردها را در ساير مراكز تحقيقاتي و مطالعاتي در كشور مشاهده نكرده‌ام از اين رو مي‌توان پژوهشگاه را مغز متفكر حوزه انرژي برشمرد.

ايشان با تاكيد بر اينكه 3 هزار شركت فعال در بخش خصوصي در كشور حضور دارد، تصريح كرد: با توجه به آنكه پژوهشگاه صنعت نفت هزينه مطالعات پژوهشي و تحقيقاتي را برعهده دارد، چنانچه خروجي اين تحقيقات را به بخش خصوصي و سرمايه‌گذار كشور واگذار كند، مي‌تواند باعث رشد ضريب اقتصادي كشور شود و از سوي ديگر  اين امر مي‌تواند به فعال نگه داشتن بخش خصوصي نيز كمك كند.

گفتني است مديران اتاق بازرگاني از دستاوردهاي محققان اين مجموعه نظير پايلوت‌هاي كك، پليمر، نانو، جي‌تي‌ال، كاتاليست و همچنين آزمايشگاه‌هاي پرديس انرژي و محيط زيست و بالادستي نيز بازديد كردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support