EN

ثبت جهانی یک اختراع پژوهشگاه صنعت نفت ایران

با ثبت بین‌المللی فناوری ژل پلیمر مقاوم به آب‌های شور که در کاهش تولید آب مخازن نفتی مؤثر است، موفقیتی دیگر در کارنامه پژوهشگاه صنعت نفت رقم خورد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی نفت ایران، فناوری ژل پلیمر مقاوم به آب‌های شور توسط دکتر جمال اعلایی؛ محقق پژوهشکده علوم و فناوری پلیمر اختراع شد و این اختراع در سطح بین‌المللی به ثبت رسید.

تولید سیال ناخواسته آب در فرایند تولید و نفت و گاز با  استفاده از ژل پلیمری مقاوم دربرابر آب‌های شور، با کمترین هزینه به حداقل می‌رسد.

براساس این گزارش، پیش از این کنترل آب اضافی در چاه‌های نفتی/ گازی مشکلاتی را برای مهندسان تولید نفت وگاز ایجاد می‌کرد که با این اختراع کنترل آب اضافی در چاه‌های نفتی/ گازی به بهترین نحو میسر می‌شود.

این گزارش حاکیست، هزینه ژل‌های پلیمری این اختراع برای تزریق در چاه‌های نفتی بسیار کمتر از ژل‌های معمولی بوده و این موضوع اهمیت ازیادی برای شرکت‌های نفتی فعال در این زمینه دارد.

این اختراعات با حمایت مالی پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران و با همکاری دانشگاه تربیت مدرس در پژوهشکده علوم و فناوری پلیمر پژوهشگاه صنعت نفت انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support